Hűtés - fűtés Paradigma napkollektor rendszerrel és pelletkazán rásegítéssel a környezettudatos energiafelhasználásért
Az éghajlatváltozás - melyet térségünkben is tapasztalhatunk - egyre forróbb nyarakat hoz. Ennek következtében az épület-gépészet előtt álló kihívások közül kiemelkedik az épületek klimatizálása.
A szolárhűtés kiváló lehetőség az energiaköltségek nagymértékű csökkentésére és a környezetvédelem fokozására.
Az a napkollektor rendszer, amely a hálózati melegvizet állítja elő, a fűtési időszakban pedig a fűtésre segít rá, nyári időszakban adszorpciós hűtőgép alkalmazásával a hűtést szolgálja.
Hűtés-fűtés Paradigma napkollektor rendszerrel
A Paradigma vizes napkollektorai kiválóan alkalmasak a szolár hűtésre - fűtésre = 100 %-os napkollektor rendszer kihasználás.
A High-Tech szolárhűtés technológiának köszönhetően a Paradigma nagy teljesítményű "U" vákuumcsöves napkollektor rendszer és pelletkazán rendszer kiválóan alkalmas arra, hogy a nap által ingyenesen megtermelt hőenergiát, illetve kedvezőtlen időjárások között a moduláló teljesítménnyel bíró Pelletti III. lambdaszondás automatikus működésű pelletkazánokkal nyáron hűtsük - télen fűtsük ingatlanunkat minimális energia felhasználásával. Tehát a hűtés-fűtés egy komplett rendszerrel, a szolárhűtés segítségével megvalósítható, nem kell külön fűtésrendszert, és külön hűtésrendszert kiépíteni.
A szolárhűtés rendszer lényege
A szolárhűtés rendszer lényege az adszorpciós hűtőgép, melynek alkalmazásával a hűtés-fűtés egyszerre megvalósítható. Az adszorpciós hűtőgép beépítése után nem kell az épületet külön klímaberendezéssel felszerelni. Ezáltal a napenergia felhasználásával egyszeri befektetés mellett a továbbiakban ingyen hűtés-fűtés valósulhat meg ingatlanában a nap erejével. Az adszorpciós hűtőgép alkalmas fal hűtésre, parapetes és fancool rendszerek alkalmazására.
A szolárhűtés rendszer, az adszorpciós hűtőgép - a teljes hűtés-fűtés - minimális karbantartást, ezáltal a továbbiakban minimális költségráfordítást igényel. Az adszorpciós hűtőgép élettartama közel 25 év.
A szolárhűtés rendszer, természetesen beleértve az adszorpciós hűtőgép berendezéseket is, mind lakossági mind ipari hűtés-fűtés felhasználásra készülnek 7,5 kW teljesítménytől, egészen 3500 kW hűtési teljesítményig.
A Paradigma "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszerek kiválóan alkalmasak, szinte egyedülállóak a megfelelő mennyiségű melegvíz előállítására a szolárhűtés érdekében az adszorpciós hűtőgép berendezések számára, mely által a hűtés-fűtés költségei radikálisan csökkenthetőek. Szabályozott körülmények között, ideális feltételek mellett a stabil 90 °C hőmérséklet biztosítása a hűtés-fűtés berendezés legoptimálisabb működése érdekében az "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszer segítségével minden probléma nélkül megoldhatóak.
A már meglévő ipari hűtőberendezések esetében is minden nehézségek nélkül alkalmazható az adszorpciós hűtőgép rendszer, mely így kiválthatja a nagy energiát felhasználó klímaberendezéseket.
Az adszorpciós hűtőgép működése
Az adszorpciós hűtőgép silica-géllel működik. A gél halmazállapot változásának megindításához minimum 60 °C-os hőmérsékletű víz szükséges, melyet a Paradigma "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszer biztosít.
A vizes napkollektor rendszer segítségével nyáron megoldható az ipari épületek szinte költségmentes hűtése, a szolárhűtés alkalmazásával.
Az adszorpciós hűtőgép egyik oldalán 80 °C-nál melegebb vizet táplálunk be, akkor a másik oldalán a hűtött vizet tudunk előállítani. Az adszorpciós hűtőgép által termelt 3-18 °C-os vizet falhűtési, mennyezethűtési, padlóhűtési, illetve fancool-os rendszerekben alkalmazva lehetséges az épületek szolárhűtése.
"U" vákuumcsöves vizes napkollektor és a síkkollektor összehasonlítása
A Paradigma CPC "U" vákuumcsöves vizes napkollektor teljesítményét bemutató táblázat, összehasonlítva a síkkollektorral:
Szolárhűtés alkalmazása esetén a napkollektor felület méretezése hűtés-fűtés rendszerhez:
- az épület hőigénye: 100 kW
- az épület hűtési igénye: körülbelül 1/3 x hőigény = 30 kW
- az adszorpciós hűtőgép hatásfoka: 60%
- igényelt adszorpciós hűtőgép teljesítmény = hűtési igény / hatásfok = 50 kW
- az "U" vákuumcsöves vizes napkollektor teljesítménye: 500W/m2
- szükséges "U" vákuumcsöves vizes napkollektor felület = 50 kW / 500 W/m2 = 100 m2
az "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszerrel a hűtés-fűtés, illetve a szolárhűtés ipari méretekben is alkalmazható
- szállodák,
- hivatalok,
- kórházak,
- irodaházak, iroda épületek,
- áruházak, üzletközpontok,
- múzeumok,
- laboratóriumok,
- informatikai központok,
- fedett sportlétesítmények,
- egyéb közösségi épületek,
- mezőgazdasági létesítmények,
- sörfőzdék,
- ipari hűtés,
- hűtőház,
- élelmiszeripar,
- vegyipar,
- távfűtés, stb.
Miért a legjobb választás a szolárhűtés adszorpciós hűtőgép alkalmazásával?
- mert 7,5 kW teljesítménytől, egészen 3 500 kW hűtési teljesítményig alkalmazható,
- mert, az adszorpciós hűtőgép hőt hasznosít, és a napenergia segítségével energiatakarékos és környezetbarát módon hűtött vizet állíthatunk elő,
- mert, 7,5 kW teljesítménytől egészen az ipari méretekig a Paradigma "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszerrel és szükség esetén pelletkazán rásegítéssel - elsősorban ipari méreteknél - kiválóan alkalmas hűtésre.
Az adszorpciós hűtőgép előnyei:
-
A hűtőközeg víz, ezért:
- nincs veszélyes hűtőközeg szivárgás,
- nincs korrózió,
- nincs hűtőközeg csere,
- nem kell a hűtőközeg összetételét időszakosan kémiailag ellenőrizni,
- ÉS ezért nincs a fentiekhez tartozó karbantartási költségvonzat.
-
Nincs kompresszor, ezért:
- nincs magasnyomás,
- nincs generáljavítás,
- nincs olajszennyeződés és olajcsere,
- nincs zaj és vibrációs hatás,
- minimális a villamos energia fogyasztás,
- ÉS nem kell szabályozni.
A szolárhűtés előnyei más hűtési rendszerekhez viszonyítva:
- A szolárhűtés egyszerű felépítésű, kevés mozgó alkatrészt tartalmaz.
- A szolárhűtés alkalmazásával az üzemi költség alacsony a hagyományos rendszerekhez képest, továbbá a hűtés-fűtés költségei radikálisan csökkenthetőek, amennyiben a hűtés - fűtés Paradigma "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszerrel és szükség esetén pelletkazán rásegítéssel történik.
- Minél nagyobb alapterület hűtése történik szolárhűtés alkalmazásával, az egyszeri beruházás megtérülése annál gyorsabb.
- A szolárhűtés, vagy a hűtés-fűtés berendezések működtetéséhez nincsen szükség speciálisan képzett szakemberre.
- A szolárhűtés beépíthető már meglévő hálózatokba is, vízzel működik, ezért nem kell speciális hőátadó közeg.
- Előre nem tervezett leállás esetén az adszorpciós hűtőgép nem károsodik, az újraindítás nem okoz problémát, az újraindítás után csak 1-2 percre van szükség a kívánt hidegvíz hőmérséklet elérésére.
- A szolárhűtés, illetve a hűtés-fűtés Paradigma "U" vákuumcsöves vizes napkollektor rendszerrel és szükség esetén pelletkazán rásegítéssel teljes mértékben környezetbarát, minimális energia felhasználást igényel.
Miért környezetbarát és energiatakarékos a szolárhűtés adszorpciós hűtőgép és a CPC tükörrel ellátott "U" vákuumcsöves vizes napkollektor alkalmazása?
- Mert az elektromos energiafogyasztás csúcsa éppen nyárra esik, amikor a klímaberendezéseket tömegesen üzemeltetik - legtöbbször az elektromos hálózat túlterhelésének a határán.
- Mert amikor a legtöbb hő - a napenergia - ingyen rendelkezésre áll, akkor égetjük el a legtöbb szenet azért, hogy az égéshő körülbelül 11 %-a elektromos energiaként eljusson a klímaberendezés kompresszorához.
- Mert az égéshőnek körülbelül csak 1/3 részéből lesz elektromos energia , és ennek is csak körülbelül 1/3 része jut el a fogyasztókhoz a sokszori fel-le transzformálás következtében.
Néhány projekt az "U" vákuumcsöves vizes napkollektor szolárhűtés rendszerekből:
Németország: Esslingen
- Épület: Festo
- Rendszer: nyáron hűtés télen fűtésrásegítés
- Kollektor felület: 1.330m3
- Kivitelezés időpontja: 2007 december
Törökország: Istambul
- Épület: METRO Shopping Center Meydan Merter
- Rendszer: hűtés abszorciós berendezéssel
- Kollektorfelület: 1.200m2
- Hűtött felület: 30.000m2
- Kivitelezés időpontja: 2009 július
Németország: Horb am Neckar
- Épület: Tracking System
- Rendszer: nyáron hűtés télen fűtésrásegítés
- Kollektorfelület: 107m2
- Kivitelezés időpontja: 2008 december
A szolár hűtés-fűtés lényege:
- A napkollektor rendszerhez egy úgynevezett adszorpciós hűtőgép társul.
- A napsugárzás által kibocsátott hőt a napkollektor begyűjti, majd az adszorpciós hűtő az energiát folyamatosan és a felmerülő igényeknek megfelelően képes biztosítani akár fűtésre, akár hűtésre.
- A téli hónapokban a hálózati melegvíz ellátást és a fűtésrásegítést biztosítja a szolár hűtés-fűtés rendszer.
- A nyári hónapokban pedig a szolár hűtés-fűtés rendszer az épület klimatizációját, valamint a hálózati melegvíz ellátását szolgálja ki.
- A szolár hűtés-fűtés megoldás előnye, hogy a legnagyobb mértékű napsütés mellett jelentkező hűtési igény esetén képes a legjobb hűtésre.
- A szolár hűtés-fűtés rendszer környezetbarát, energiatakarékos és költségcsökkentő előnyeit a legjobb teljesítményt - nem a csövek száma, hanem a leadott teljesítmény nagysága a mérvadó! - nyújtó CPC tükörrel ellátott"U"vákuumcsöves vizes napkollektor rendszer alkalmazásával lehet elérni.
Szolár hűtés-fűtés - "három legyet ütök egy csapásra"!
- Nyáron van hűtésem (ingyen).
- Télen van fűtésrásegítésem (ingyen).
- Egész évben van hálózati melegvizem (ingyen).
Mindezt hogyan? Hűteni akkor kell, amikor a napsütés intenzív, különösen nyáron. Amennyiben napkollektorok működnek az épületen, akkor ezek ilyen időszakban már nem képesek a megtermelt hőt hova leadni, mert nyáron fűtésre nincs szükség, a hálózati melegvizet pedig gyorsan elkészítik. Miért ne használhatnám ezt a "feleslegesen" megtermelt napenergiát (hőt) adszorpciós hűtőgép segítségével az épületem hűtésére? Ezáltal klímaberendezést sem kell kiépítenem és működtetnem.
Agonás Péter okleveles gépészmérnök, független energia tanácsadó szakcikkének szó szerint idézett részlete:
"Szolárhűtés adszorpciós hűtőgéppel és napkollektorral...
A nyári hűtés megoldására jelenleg hűtőgépes, hőszivattyús aktív eljárás, valamint elsősorban a geotermikus passzív hűtés kínálkozik. Az utóbbi időben ezeket kiegészítve a szoláradszorpciós eljárások is mintha egyre inkább lábra kapnának, elsősorban iroda épületeknél. Így ezeknek az egyre erősebb jelenlétével is számolni lehet. Ez nem egy szegényházban javasolható módszer, de költséges irodaházakban javasolható elsődlegesen. Az adszorpciós hűtőgép silica-géllel, telített oldattal termoszifonosan működik.
A silica-gél halmazállapot változásának megindulásához minimum 60 fok °C-os hőmérsékletű víz szükséges. Ezt szoláros módszerrel megfelelő számú kollektor alkalmazásával elő lehet állítani. Ezzel nyáron az épületek szinte költségmentes hűtése megoldható. Ha a silica-gél a készülék egyik oldalán 60 fok °C-nál magasabb hőt közlünk, akkor a másik oldalán a vizet hűteni tudjuk. Az adszorpciós hűtőgép által termelt 3-18 fok °C-os vizet fal,- mennyezet,- padlóhűtés és fan coil rendszerekben lehetséges az épületek kondicionálása.
Ez jelenleg újszerűnek tekinthető eljárás, ezért az alkalmazásánál fokozott körültekintést igényel."